قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

زلال نگاه؛ مباحثي در بصيرت سياسي-اجتماعي

رقعي، شوميز، 136 صفحه، چاپ اول 1390، چاپ دوم 1393.

اين كتاب بخشي از مباحث سياسي ـ اجتماعي حضرت استاد درباره بصيرت است كه با تلاش حجت‌الاسلام والمسلمين قاسم شبان‌نيا تدوين و نگارش و توسط انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي چاپ و منتشر شده است.
اين كتاب مي‌کوشد با ارائه مباحثي بنيادين با رويکرد اسلامي، درک صحيح از شرايط اجتماعي، بصيرت و بينش سياسي در جامعه اسلامي را ارتقا دهد.
كتاب مزبور با تعريف و بررسي ماهيت بصيرت، ضرورت و اهميت آن را تشريح مي‌کند و سپس، به ارايه راه‌کارهاي کسب و ارتقاي بصيرت و راه‌کارهاي مقابله با دشمن مي‌پردازد. اشاره به موانع کسب و ارتقاي بصيرت، بيان و اشاره به مصاديقي از بصيرت سياسي امام و رهبري و تشريح ملاک سنجش بصيرت از ديگر مباحث اين کتاب است.
برخي از عناوين اين کتاب عبارتند از:
لزوم تقويت اعتقادات و باورهاي ديني، تشخيص صحيح و دقيق حق و باطل، درک درست موقعيت و وظيفه‌شناسي، پرهيز از سطحي‌نگري، غرور و سرمستي در حوزه فکر و عمل، ارجاع متشابهات به محکمات و يقينيات، برداشت صحيح و دقيق مفاهيم دوپهلو و غلط‌انداز، لزوم شناسايي دشمن و انگيزه‌ها و ابزارهاي او، طراحي و مديريت رويارويي با دشمن.
 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org