قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سيماي پيامبر اعظم صلی‌الله عليه وآله در آينه نهج‌البلاغه

رقعي، شوميز، 220 صفحه، چاپ اول 1390.

اين کتاب، حاصل گفتارهاي حضرت استاد درباره پيامبر اعظم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله است که با هدف ارايه تفسيري بر بخش‌هايي از سخنان اميرمؤمنان، حضرت علي عليه السلام درباره نبوت و پيامبر اعظم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله و پاسخ‌گويي به بخشي از عقايد شبهه‌افکنان درباره گستره دعوت انبيا سامان يافته است. نوشتار حاضر در 3 فصل توسط حجت‌الاسلام والمسلمين غلامعلی عزیزی‌کیا نگارش یافته و به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) منتشر شده است.
 
فصل نخست اين کتاب با پرسش درباره راز بعثت انبيا آغاز مي‌شود و در ادامه مي‌کوشد با توجه به سخنان گران‌بار اميرمؤمنان حکمت بعثت پيامبران را واکاوي کند. فراخوان مردم به يادآوري ميثاق فطري با خدا، پيوند حکمت بعثت باحکمت آفرينش، راز بعثت پيامبر اعظم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله ضرورت استمرار دعوت پيامبران و راز ناکامي عقل دردستيابي به برنامه‌اي سعادت‌بخش از موضوعات مطرح شده در اين فصل است.
 
هم‌چنين، در اين فصل شبهاتي چون: نيازمندي جامعه به پيامبر يا امام جديد، محدوديت دعوت پيامبران و گمراه ماندن انسان‌ها و نادرستي دعوت پيامبران به دليل ناکامي آنان در تحقق اهداف خود، مطرح و به آن‌ها پاسخ‌داده شده است.
 
در فصل دوم اين کتاب به گستره موضوعي دعوت انبيا پرداخته شده است. توصيفي از جهان پيش از بعثت پيامبر و بيان ره‌آوردهاي دنيوي بعثت آن بزرگوار، رابطه سعادت دنيا و سعادت آخرت و تبيين هدف نهايي پيامبران از مباحث اين فصل است. شبهه حداقلي و حداکثري بودن دين، شبهه ناسازگاري نکوهش دنيا در مکتب انبيا با مسأله سعادت دنيا و شبهه خارج بودن مسايل اجتماعي از حوزه مأموريت انبيا با توجه به ماهيت دعوت آنان (خداپرستي و توحيد) در اين فصل مطرح و پاسخ داده شده است.
 
فصل سوم و پاياني اين کتاب به مسأله اسوه‌بودن پيامبر اعظم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله اشاره دارد. تبيين معناي اسوه بودن پيامبر صلي‌الله‌عليه‌و‌آله بيان روش اقتدا به آن حضرت با تأکيد بر پرهيز از تکلف در زندگي، بررسي شکايت حضرت علي عليه‌السلام از انحراف مردم از سنت نبوي، تشريح راز امتحانات دشوار الهي براي بندگان، بيان راز نکوهش دنيا در متون ديني و نيز پاسخ به شبهه ناکارآمدي دين در حل مشکلات جوامع، در اين فصل آمده است.

 

پیوندهای مرتبط >>> صوت: درس اخلاق: پيامبر اعظم صلي‌الله عليه وآله در آينه نهج‌البلاغه(رمضان 1427) 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org