قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

اصلاحات؛ ريشه‌ها و تيشه‌ها
رقعي، شوميز، 112 صفحه، چاپ اول 1382، چاپ سوم 1393.

اين کتاب برگرفته از سخنرانی‌های حضرت استاد در سال 1380 در مسجد امام حسن عسکري ـ‌علیه‌السلام‌ـ و نيز فرازهايي از بيانات ايشان در سمينار روش‌شناسي اصلاحات در سال 1379 است که توسط حجت‌الاسلام والمسلمين قاسم شبان‌نيا در چهار بخش تدوين و نگارش يافته و به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) چاپ و منتشر شده است.
در بخش اول کتاب با موضوع منشأ پیدایش اصلاح و افساد در جهان آفرینش، از معانی دو واژه اصلاح و افساد در لغت و قرآن، رابطه صلاح و فساد با هدف آفرینش، فلسفه وجود شرّ و فساد در جهان، نقش عقل و وحی در اصلاح جامعه، جامعه فسادگر و عذاب استیصال و گامی در جهت شناخت صلاح و فساد در جامعه سخن به میان آمده است.
معیار جامعه صالح و فاسد از دیدگاه قرآن عنوان بخش دوم این کتاب است. از جمله مباحث مطرح شده در این بخش می‌توان به جایگاه اصلاح و افساد در دعوت انبیا، برترین شیوه تشخیص مصادیق صلاح و فساد در عرصه‌های مختلف زندگی، هدف از آفرینش انسان و تشکیل جامعه انسانی، جامعه صالح از دیدگاه اسلام و نمونه‌هایی از جوامع فاسد از دیدگاه قرآن اشاره کرد.
در بخش سوم با عنوان شیوه‌های برخورد با مظاهر فساد در جامعه مباحثی هم‌چون شیوه‌های مبارزه با فساد بر اساس آیات قرآن کریم، فلسفه مجازات متخلفان در اسلام و داستان بنی اسرائیل، حقیقتی فراموش نشدنی مطرح شده است.
صلاح و فساد از دیدگاه‌های مختلف عنوان بخش چهارم است که در آن به مباحثی از قبیل نسبی گرایی، زمینه ساز پذیرش تعریف‌های مختلف از صلاح و فساد، تحقق منافع مادی، ملاک صلاح و فساد در اندیشه دنیاپرستان، صلاح و فساد از دیدگاه فرعون و فرعونیان و نیز در اندیشه حضرت موسی ـ‌علیه السلام‌، اصلاحات آمریکایی در ادامه روند اصلاحات فرعونی، حقیقت اصلاحات دینی، نقش حامیان داخلی اصلاحات آمریکایی در ایجاد فساد در جامعه و در نهایت شیوه برخورد با مروّجان داخلی اصلاحات آمریکایی پرداخته است.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org