قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

انقلاب اسلامي؛ جهشي در تحولات سياسي تاريخ
رقعي، گالينگور، 368 صفحه، چاپ اول 1384، چاپ ششم 1399.

اين کتاب حاصل سخنراني‌هاي حضرت استاد پیش از خطبه‌های نماز جمعه درباره چگونگي شکل‌گيري، ماهيت و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي است که با تلاش حجت‌الاسلام والمسلمين قاسم شبان‌نيا تدوين و نگارش يافته و به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) منتشر شده است.
اين کتاب ضمن بحث از منشاء عظمت انقلاب اسلامي در 2 بخش به بيان و تشريح فلسفه و منشاء پيدايي انواع حکومت‌ها مي‌پردازد. بيان نظرياتي پيرامون ماهيت تحولات اجتماعي و توضيح حرکت انبيا الهي به عنوان منشاء تحولات و نيز تشريح چگونگي فرايند شکل‌گيري تحولات اجتماعي با توجه به گزاره‌هايي چون: وحي، حق و باطل و اراده انسان‌ها، در اين کتاب آمده است.
ذکر ويژگي‌هاي حرکت انبيا، توضيح ماهيت حرکت آنان جهت تأمين اهداف انساني و اشاره به منشاء پيدايي نظريه مردم‌سالاري و دموکراسي از ديگر مباحث اين نوشتار است.
اين کتاب در بخشي ديگر، به آسيب‌شناسي انقلاب اسلامي و آسيب‌هاي فراروي نهادهاي اجتماعي پرداخته و با بيان نقش انگيزه‌هاي فردي در ايجاد فساد و بررسي نقش خواص در انحراف يا هدايت جامعه، بستري براي فهم آسيب‌هاي ديگر انقلاب فراهم مي‌آورد.
در بخش ديگر، با توضيح ماهيت حکومت دموکراسي ليبرال و بيان نقش آموزه‌هاي ديني در ايجاد انگيزه، جايگاه ممتاز حکومت اسلامي را بيان مي‌کند. در قسمت پاياني نيز نقش معنويت در پيروزي مسلمانان و عوامل کسب پيروزي و نقش امدادهاي غيبي اشاره دارد.
نظر به اهمیت موضوعات مطرح شده در این کتاب برای قشر جوان و لزوم ارایه مباحث بنیادین انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن برای استفاده در مراکز آموزشی، مباحث این کتاب در قالب متن درسی با عنوان «انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن» نیز تنظیم و منتشر شده است.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org