قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

جنگ و جهاد در قرآن

رقعي، شوميز، 240 صفحه، چاپ اول 1382، چاپ چهارم 1394.

اين نوشتار که بخشي از تفسير موضوعي قرآن کريم است، حاصل درس‌هاي سال‌هاي 1365 و 1366 حضرت استاد در جمع طلاب مؤسسه در راه حق است که توسط حجج‌ اسلام آقايان محمدمهدي نادري قمي و محمدحسين اسکندري در شش فصل و با موضوع جنگ و مسايل مربوط به آن و نيز تحليل و بررسي اين پديده از ديدگاه قرآن، تهيه و تدوين و به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) چاپ و منتشر شده است.
موضوعات و مطالب زير بخشي از موارد شرح داده شده در اين کتاب است:
بيان جايگاه جنگ در نظام تکويني با اشاره به جنگ و منظرهاي مختلف، تبيين فلسفي وقوع جنگ و عوامل کنترل جنگ و آموزه‌هاي کلي قرآن درباره جنگ، شرح جايگاه جنگ در نظام تشريعي با توضيح جنگ در اديان قبل از اسلام، تشريع جهاد، جهاد در اسلام، بيان اقسام هشت گانه جنگ در قرآن، شيوه‌هاي انگيزش و پرورش مجاهدان با توجه به قرآن و توضيح و بيان امدادهاي غيبي خداوند و پيروزي حق.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org