قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پندهاى امام صادق(عليه السلام) به ره‌جويان صادق

وزيري، گالينگور، 312 صفحه، چاپ اول 1387، چاپ پنجم 1392

اين كتاب كه بخشى از مباحث مطرح شده در درس‌هاى اخلاق حضرت استاد در جمع طلاب حوزه علميه قم طى سال‌هاى 1376 تا 1378 مي‌باشد، نخستين‌بار توسط انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله) در سال 1381 منتشر گرديده است.

محور اصلى بيست و هشت درس اين كتاب، شرح و توضيح مبسوط حديثى گرانبها از امام صادق(عليه السلام)، خطاب به عبدالله بن جندب است. آن حضرت در اين حديث به بسيارى از مباحث و موضوعات اخلاقى اشاره فرموده‌اند. هر يك از مطالب اين كتاب گنجى گران‌قدر، توشه‌اى تمام‌ناشدنى، و پرتوي درخشان براى ره‌جويان صادق است.

موضوعاتي چون دوستان واقعي اهل بيت(عليهم‌السلام) با اشاره به ويژگي‌هاي آنان، شرح چگونگي نگاه مؤمن به دنيا، نشانه‌هاي ايمان واقعي و علامت‌هاي مؤمن حقيقي، توضيح ثمرات استقامت در دين، بيان مفهوم خوف و رجا، اشاره به دام‌هاي شيطان، شرح نماز مقبول و راه‌هاي رسيدن به جوار الهي و نيز توضيح و بيان نشانه‌هاي شيعه واقعي از منظر امام صادق(ع) از جمله مباحثي است که در اين کتاب به آن‌ها اشاره شده است.

گفتني است ترجمه ترکي آذربايجاني اين کتاب در 237 صفحه به زيور طبع آراسته شده است. همچنين آقاي خليل عصامي اين كتاب را به عربي ترجمه كرده است. اين كتاب ارزشمند در قالب مجموعه آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي با عنوان «مشكات» نيز چاپ و منتشر شده است.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org