قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

 اخلاق اسلامي

وزيري، شوميز، 284 صفحه، چاپ اول 1392.

«اخلاق اسلامي» عنوان كتابي برگرفته از آثار اخلاقي حضرت استاد است که با همکاري سازمان مطالعه و تدوين کتب علوم اسلامي دانشگاه‌ها(سمت)، مرکز تحقيق و توسعه علوم انساني، و مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) تهيه شده است. اين اثر که در قالب دوازده درس براي دانشجويان دوره کارشناسي و طلاب حوزه‌هاي علميه آماده گرديده، به همت حجت‌الاسلام حسن صادقي و زير نظر حجت‌الاسلام والمسلمين محمود فتحعلي گردآوري، تدوين و تنظيم شده است.

در اين نوشتار، ابتدا مفهوم، تعريف، اهميت، جايگاه و تاريخچه علم اخلاق اسلامي تبيين و بررسي شده و سپس با اشاره به رويکردهاي گوناگون در اخلاق اسلامي، رويکرد مطلوب بيان مي‌شود.

در درس‌هاي دوم تا چهارم اين كتاب، با شرح و تبيين مفاهيمي همچون: خداشناسي، انسان‌شناسي و کمال‌شناسي انسان، به بيان مباني اخلاق اسلامي پرداخته شده است.

اخلاق الهي عنوان درس‌هاي پنجم و ششم اين نوشتار است که در آنها به تشريح تأثير خداشناسي در اخلاق الهي و اشاره به برخي از فضايل اخلاقي و نيز، تأثير ناآگاهي و غفلت از خداوند در پيدايش رذايل اخلاقي انسان مي‌پردازد.

در درس‌هاي هفتم تا يازدهم هر يك از فضايل و رذايل اخلاقي فردي و اجتماعي به صورت جداگانه مورد بررسي قرار گرفته است.

درس دوازدهم و پاياني اين کتاب به اخلاق محيط زيست اختصاص يافته، که در آن رابطه جهان‌بيني و اخلاق محيط زيست تبيين شده و پس از اشاره به نظريه‌هاي اخلاق محيط زيست، رابطه انسان و طبيعت از ديدگاه قرآن بيان شده است.

 

 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org