قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پند جاويد جلد اول

وزيري، گالينگور، 336 صفحه، چاپ اول 1384، چاپ پنجم 1394.

اين کتاب حاصل درس‌هاي اخلاق حضرت استاد مصباح است که در آن به شرح وصيت اميرالمؤمنين عليه‌السلام، به فرزندش امام حسن عليه‌السلام، ‌پرداخته‌اند. اين کتاب مجموعاً مشتمل بر 43 درس است و در دو مجلد به چاپ رسيده و شامل موضوعات زير است:

ويژگي‌هاي اين وصيت، برترين ارزش‌ها، حالات قلب، دنيا و آخرت، راه سعادت، جهاد فرهنگي، علم و عمل، پناه‌بردن به خداوند، تصفيه و تربيت ‌قلب، روش تربيت جوانان، علم‌اندوزي، دنيا از نگاه اميرالمؤمنين عليه‌السلامغرور، آداب معاشرت، انتخاب مسير زندگي، شناخت نعمت‌هاي الهي، شفاعت، توبه، دعا و تکاليف شرعي، ياد مرگ و معاد، دنياپرستي و راه‌هاي مقابله با آن، زهد، معيارهاي دوست‌يابي، آفت‌هاي ارتباط‌هاي اجتماعي، دلبستگي به دنيا، آرزوهاي طولاني، آماده‌سازي دل، تجربه‌اندوزي، فرصت‌هاي طلايي، اعتدال در ارضاي غرايز، لجاجت، امانت‌داري، وفاي به عهد، بخل و بخشش، آداب و آفات دوستي، تقدير و قضاي الهي، سوداي دنيا با آخرت، عبرت‌گيري از تاريخ، قانون‌مندي حوادث اجتماعي، گرايش‌هاي انساني، حق‌شناسي، راه‌هاي مقابله با مشکلات، و اعتدال.

اين كتاب براي اولين‌بار در سال 1379 توسط انتشارات موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) انتشار يافته و پس از آن نيز بارها تجديد چاپ شده است. هم‌چنين اين مجموعه در سال 1384 در مجموعه آثار حضرت استاد با عنوان «مشکات» منتشر شده است. اين کتاب به زبان‌هاي عربي، اردو و آذري نيز ترجمه شده است.

 

پیوندهای مرتبط >>> صوت: پندجاوید

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org