قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

تماشاي فرزانگي و فروزندگي

رقعي، شوميز، 152 صفحه، چاپ اول 1386، چاپ سوم 1391.

«عالمان ميراث‌داران پيامبران هستند»

بازشناسي و بازکاوي انديشه‌ها، خردورزي‌ها و کوشش‌هاي انديشمندان، سبب حيات فکري، فرهنگي و معنوي يک جامعه مي‌باشد و در اين رهگذر، اين کتاب فرصتي براي سخن‌گفتن از ستاره فروزان آسمان حکمت و معرفت است، فرصتي که مي‌توان از پنجرة نگاه حضرت آيت‌الله‌مصباح يزدي، به تماشاي فرزانگي و فروزندگي حضرت علامه طباطبايي بنشينيم.
اين کتاب برگرفته از مقالات و بيانات آيت‌الله‌مصباح يزدي دربارة علامه طباطبايي است که در شش فصل تهيه و تنظيم شده است. خلق و خوي علامه به عنوان طلايه‌دار تحقيق و تزکيه، روحيه ابتکاري ايشان در عرصه انديشه و عمل و نيز نقش وي در معرفي اسلام و به‌خصوص شيعه به جهانيان، ايجاد وحدت حوزه و دانشگاه، توجه به نياز زمانه و نيز کوشش‌هاي فرهنگي ايشان به‌عنوان سرچشمه فضل و فضيلت در زمينه احياي انديشه و ارزش‌هاي اسلامي و انقلابي از جمله مباحث آغازين اين نگاشته است.
همچنين در اين کتاب، مؤلف محترم از علامه به‌عنوان مفسري گرانمايه ياد کرده‌اند و ضمن بررسي جايگاه تفسير در ميان علماي شيعه و سني، به سبک و چگونگي روش تفسير حضرت علامه اشاره کرده‌اند. پرهيز از تاويل‌هاي سليقه‌اي، توجه به شرايط سياسي و اجتماعي زمان، الهامات الاهي، و لزوم آموزش‌هاي تفسيري از جمله مطالبي است که در اين بخش به آنها اشاره شده است.
حضرت استاد در ادامه اين کتاب به ابعاد شخصيتي حضرت علامه و نبوغ فکري و علمي ايشان اشاره مي‌کنند و ضمن توضيح نقش علامه در احياي تفکر اسلامي، ستيز با افکار انحرافي، تبيين مباني فکري انقلاب اسلامي و ترويج معارف ناب در جامعه، به بيان ارتباط ايشان با دانشگاهيان، فروتني آن بزرگوار در طرح مباحث فلسفي، نوآوري‌هاي حکيمانه آن حکيم گرانقدر در طرح مباحث مورد نياز روز و پاسخ به شبهات و تفکرات الحادي پرداخته‌اند.
در پايان اين کتاب هم ضمن آشنايي با اثر گران‌سنگ علامه با نام اصول فلسفه و روش رئاليسم، انگيزه نگارش، برجستگي‌ها و ارزشمندي‌ها، جايگاه والا و نقش تأثيرگذار اين اثر را از زبان حضرت آيت‌الله‌مصباح در مي‌يابيم.
اين کتاب توسط جناب آقاي غلامرضا گلي زواره تدوين و نگارش يافته و به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) چاپ و منتشر شده است.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org