قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

به پيشواز خورشيد غرب
وزيري، شوميز، 336 صفحه، چاپ اول 1384، چاپ دوم 1391.

اين کتاب گزارشي تحليلي از سفر حضرت استاد به اسپانيا و چند کشور از منطقه آمریکای لاتين است که توسط حجت‌الاسلام آقای مرتضی موسی‌پور تدوین و نگارش یافته و به کوشش انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) چاپ و منتشر گردیده است.
در اين کتاب که گوشه‌ای از پهنه عظیم فعالیت‌های علمی، فرهنگی تبلیغی آیت الله مصباح یزدی در سفرهای خارج از کشور است، پس از ارایه متن پیام مقام معظم رهبری ‌ـ‌دامت برکاته‌ـ به اجلاس هزاره ادیان که در مقر سازمان ملل برگزار شده، گزارش سفرها و ديدارهاي استاد و متن کامل سخنراني‌ها و گفت‌وگوهاي ايشان با شخصيت‌هاي مذهبي و علمي در 9 بخش گرد آمده است.
بخش اول این کتاب با عنوان سفر به آن سوی زمین، دربردارنده مقدمه، انگیزه تدوین کتاب، خورشید در امریکای لاتین، انگیزه سفر، نمونه‌های برجسته‌ای از استقبال شخصیت‌های مختلف علمی و مذهبی از حضرت استاد، نمایه‌ای از بحث‌ها و سخنرانی‌ها، سؤالات مطرح شده در سخنرانی‌ها، پیشنهادهای علمی و عملی، تحلیلی از سفر استاد و دورنمای این کتاب می‌باشد.
گزارش سفر به اسپانیا در بخش دوم آمده که حاوی مباحثی از جمله آشنایی با کشور اسپانیا، تشکل‌های مسلمانان و مراکز شیعیان در این کشور، و گزارش سفر به شهرهای سویّا، کردبا، بارسلونا و بازگشت به مادرید است.
بخش‌های سوم تا هشتم کتاب به گزارش سفر به کشورهای مکزیک، کوبا، کلمبيا، برزيل، شيلي و آرژانتين، و دیدارها و گفت‌وگوهای انجام شده در هر کشور اختصاص یافته و در انتهای هر بخش نیز متن کامل سخنرانی‌ها و مباحثات صورت گرفته در آن کشور تحت عنوان ضمیمه‌ها آورده شده که هر یک دارای نکات مهم و مفید در موضوعات علمی، فرهنگی و اخلاقی است.
بخش نهم کتاب با عنوان سخن پایانی به ارایه یک سخنرانی از استاد بعد از سفر در جمع طلاب آمریکای لاتین اختصاص یافته است.
 عنوان برخي از سخنراني‌های ارایه شده در کتاب از اين قرار است: نقش معرفت، ايمان و محبت در تکامل حقيقي انسان؛ عزت اسلامي؛ رهبري، وحدت و استقامت رمز پيروزي و سعادت؛ تحولات فلسفه اسلامي از آغاز تا عصر حاضر؛ تکليف، مسئوليت و استقامت از ديدگاه اسلام؛ عرفان اسلامي: معرفت، محبت، و تقرب به خداوند؛ نهضت فکري و اخلاقي: وظيفة مشترک اديان توحيدي؛ بحثي در حقوق بشر از ديدگاه اسلام؛ اقتصاد اسلامي؛ پرستش خدا: اکسيري جاودانه؛ سير تحول در متدولوژي فلسفة اسلامي؛ عرفان از ديدگاه اسلام: از آشنايي تا مهرورزي؛ خودآگاهي و خداآگاهي؛ و خانواده از ديدگاه اسلام.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org