قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

تهاجم فرهنگى

رقعي، شوميز، 176 صفحه، چاپ اول 1376، چاپ دوازدهم 1394.

کتاب مزبور مجموعه اى از سخنرانى هاى استاد درباره تهاجم فرهنگى است. اين سخنرانى ها در سال هاى 72ـ1369 و در مراكز مختلف حوزوى و دانشگاهى ايراد شده و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاى عبدالجواد ابراهيمي‌فر تهيه و تدوين اين اثر را بر عهده داشته‌اند. اين کتاب در سال 1376براي نخستين‌بار به کوشش انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله) چاپ و منتشر شده و تاکنون هشت بار تجديد چاپ شده است.

مطالب اين كتاب در چهار بخش تنظيم شده است.

بخش اول با عنوان «تهاجم فرهنگى يا زمينه تسلط كفار بر مسلمانان» به موضوعات ذيل مى پردازد: هويت شرق نشينان و گستره تهاجم فرهنگى، فلسفه غرب و نقش تخريبى آن در فرهنگ جوامع اسلامى، گونه هاى مختلف تهاجم يا زمينه هاى تسلط كفار بر مسلمين و اهميت سلطه فرهنگى، اصل عدم استيلاى كفار بر مسلمين و دليل اين اصل.

بخش دوم با عنوان «اصول و ارزش هاى اسلامى و خطر تهاجم فرهنگى» از مقوله فرهنگ و تهاجم فرهنگى سخن مى گويد و مبارزه فرهنگى را برترين حربه دشمنان مى شمارد، و ايمان زدايى و ايجاد شك در باورهاى دينى را به منزله يكى از ابزارهاى تهاجم فرهنگى قلمداد مى كند.

بخش سوم با عنوان «انقلاب اسلامى و خطر تهاجم فرهنگى» اين نوع تهاجم را بزرگ ترين خطر براى انقلاب اسلامى دانسته است و با برشمردن عناصر اصلى فرهنگ (بينش ها، گرايش ها و رفتارها) نقش مهم فرهنگ در تداوم انقلاب گوش زد شده است و پس از اثبات بى نظير بودن انقلاب اسلامى، ولايت فقيه، هدف اصلى تهاجم فرهنگى شمرده شده و در نهايت راه ترويج ارزش ها و شيوه هاى مقابله با هجوم فرهنگى دشمن بيان گرديده است.

در بخش چهارم با عنوان «تهاجم فرهنگى و راهكارهاى دفاعى» ابتدا آماجگاه هاى هجوم فرهنگى دشمن تعيين شده است كه عبارت‌اند از: الف) عناصر سه‌گانه فرهنگ؛ يعنى بينش ها، ارزش ها، رفتارها؛ ب) حوزه و دانشگاه. سپس راه هاى نفوذ فرهنگى دشمن اعم از راه هاى سطحى و ريشه اى مورد توجه قرار گرفته است. آن گاه راهكارهاى دفاعى در دو زمينه وظيفه ملت، اعم از فرهيختگان و توده عمومى مردم، و وظيفه دولت در دفاع از فرهنگ اسلامى تبيين شده است.

گفتني است اين کتاب با عنوان «الغزو الثقافي» به قلم آقاي وليد محسن به عربي ترجمه شده و به کوشش انتشارات بهمن‌آراي قم و مؤسسه ام‌القرىٰ للتحقيق و النشر بيروت در 208 صفحه و با شمارگان 2000 نسخه منتشر شده است.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org