قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

قرآن‌شناسى جلد 2 (مجموعه کتب آموزشي معارف قرآن 6)
وزيري، شوميز، 344 صفحه، چاپ اول 1388، چاپ ششم 1394.

كتاب حاضر، ادامه درس‌هاي تفسير موضوعي حضرت آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي است كه با تلاش حجت‌الاسلام والمسلمين غلامعلي عزيزي‌کيا و تحت اشراف جناب حجت‌الاسلام والمسلمين استاد محمود رجبي در قالب كتاب درسي تدوين و نگارش شده و به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) چاپ و منتشر شده است. يادآوري مي‌شود قرآن‌شناسي ششمين موضوع از دسته‌بندي ابتكاري حضرت استاد ‌ـ مد ظله‌ـ در مباحث تفسير موضوعي قرآن است.
گفتني است جلد دوم ‌قرآن‌شناسي حاصل درس‌هايي است كه در دهه پنجاه براي گروهي از طلاب حوزه علمية قم در مؤسسه در راه حق بيان شده و در سال 1371 بخشي از اين درس‌ها به قلم جناب حجت‌الاسلام والمسلمين استاد محمود رجبي نگارش و در شمارگاني اندك منتشر شده و اينك همان مباحث با تدوين جديد و افزودن مباحثي ديگر در قالب 14 درس به علاقه‌مندان تقديم مي‌گردد
بخشي از مباحث مطرح شده در اين کتاب عبارتند از:
اهداف قرآن در ابعاد بينش، گرايش و عمل، امکان فهم و بهره‌مندي از قرآن و رد ديدگاه قايل به امتناع فهم قرآن، جواز فهم قرآن و ادله عقلي و نقلي آن، شرايط و موانع روحي و معنوي بهره‌مندي از قرآن، شرايط علمي تفسير و فهم قرآن، روش تفسير و قواعد ويژة فهم قرآن با اشاره به گرايش‌هاي گوناگون تفسيري، محکم و متشابه و راز وجود متشابه در قرآن، مفهوم‌شناسي نسخ، تأويل و تفسير و اقسام بطن، جاودانگي و جهاني بودن و جامعيت قرآن.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org