قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سجاده‌هاي سلوک جلد اول

وزيري، شوميز، 592 صفحه، چاپ اول 1390، چاپ دوم 1391.

اين کتاب حاصل سلسله گفتارها و درس‌هاي اخلاق حضرت استاد درباره مناجات خمس عشره حضرت امام سجاد عليه‌السلام است که به صورت جداگانه به شرح و بررسي هريک از مناجات‌ها مي‌پردازد. اين نوشتار که در دو مجلد و 63 گفتار سامان يافته توسط حجت‌الاسلام والمسلمين کريم سبحاني تدوين و نگارش و به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) منتشر شده است.
جلد نخست اين کتاب در 36 گفتار به تشريح و بررسي مناجات اول تا هشتم از مناجات خمس عشره مي‌پردازد. 2 گفتار نخستين اين كتاب توضيح معناشناختي مناجات و جايگاه آن در آموزه‌هاي ديني، مفهوم مناجات و پاره‌اي از مصاديق آن در قرآن و مناجات خداوند با بندگان خويش است.
سپس، شرح مناجات تائبين به عنوان اولين مناجات از مناجات خمس عشره در 6 گفتار بيان شده است. چرايي اعتراف معصومين عليهم‌السلام به قصور و کوتاهي، مفهوم، مراحل و موانع توبه، آثار زيان‌بار گناه، نقش خوف و رجا در جلب رحمت الاهي و زبان و مراحل استرحام از سرفصل‌هايي است که در شرح اين مناجات آمده است.
بازشناسي نفس اماره و ويژگي‌هاي آن در کلام امام سجاد عليه‌السلام، بازکاوي ماهيت شيطان و ابليس، گونه‌هاي تصرفات شيطان در انسان، حکمت آفرينش شيطان و ويژگي‌هاي قلب بيمار از ديدگاه حضرت، مباحثي است که در ذيل شرح مناجات الشاکين مطرح شده است.
شرح مناجات خائفين بخش ديگري از اين کتاب است که دربردارنده مباحثي چون: خاستگاه الاهي ترس و اميد، متعلق و ماهيت ترس و نقش سازنده و تربيتي آن براي آدمي، اهيمت ترس از خداوند و عذاب‌هاي اخروي، حقيقت خشيت از پروردگار و نگراني اولياي خدا از فرجام و عاقبت خويش است.
سرفصل‌هايي چون: گستره، مفهوم رجا و ضرورت تعادل خوف و رجا، سنت استدراج، بازشناسي آرزوهاي مطلوب و نکوهيده، مراحل حيات انسان، مفهوم قرب به خدا و وجه‌الله، شفاعت از منظر اسلام و مفهوم عرفي آن، قبض و بسط دل و تقدم رحمت الاهي بر غضب الاهي، در ذيل شرح و برسي مناجات‌هاي الراجين و الراغبين توضيح داده شده است.
شرح مناجات الشاکرين در 4 گفتار به تبيين ضرورت و لزوم شکرگزاري و خاستگاه ارزشي آن، رابطه تکويني عمل با جزا، تفاوت مراتب شکرگزاري بندگان از خداوند، راه‌کار پيدايش انگيزه شکرگزاري در انسان و موانع شکرگزاري از نعمت‌ها در کلام امام سجاد عليه‌السلام مي‌پردازد.
شرح مناجات‌هاي المطيعين و المريدين با اشاره به مباحثي چون: آفت انحراف از حق و فرجام انحطاط، مفهوم غايت بودن خدا براي سير اختياري و تکاملي انسان، اسباب و عوامل توجه به خداوند، راه‌کار پيدايش حالت خشيت در برابر خداوند، مراتب تقرب به خداوند، گستره محبت و مراتب آن در آموزه‌هاي ديني، آثار و نشانه‌هاي دوستي خدا و راه‌کار افزايش محبت به خداوند، پايان‌بخش جلد نخست اين کتاب است.

 

پیوندهای مرتبط >>> صوت: راز و نياز (شرح مناجات خمس عشرة)

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org