قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

بزرگ‌ترين فريضه

رقعي، شوميز، 208 صفحه، چاپ اول 1389، چاپ چهارم 1391.

اين کتاب از آثار وزين علامه محمدتقي مصباح يزدي ـ‌ ‌ادام‌الله ظله العالي‌ـ است که در باب امر به معروف و نهي از منکر توسط حجت‌الاسلام آقاي قاسم شبان‌نيا تدوين و نگارش يافته و توسط انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) چاپ و منتشر شده است.
هدف اصلي از تدوين اين کتاب، انتشار مجموعه مباحثي منسجم دربارة امر به معروف و نهي از منکر براي همة کساني است که دغدغة احياي اين فريضة فراموش‌شده را در جامعه اسلامي دارند. در اين کتاب ابتدا مفهوم امر به معروف و نهي از منکر تبيين، و سپس اهميت، جايگاه و ضرورت اين فريضه در جامعه اسلامي واکاوي شده است. بخشي از اين نوشتار به بحث امر به معروف و نهي از منکر در آيات و روايات اختصاص يافته است. در بحث شروط امر به معروف و نهي از منکر، سه شرط اساسي عدم خوف از ضرر، پرهيز از توهين، و احتمال تأثير به‌تفصيل تبيين، و بحث درباره مراتب آن نيز با دو بيان مختلف مطرح گرديده است. از مباحث با ‌اهميت در اين کتاب، بيان روش‌ها و مصاديق بارز امر به معروف و نهي از منکر و همچنين بحث از چالش‌هاي موجود در عمل به اين فريضه است.
گفتني است علامه مصباح يزدي، در اين مباحث، بيش از هر چيز به ابعاد سياسي، اجتماعي و فرهنگي اين فريضه توجه کرده‌اند، و از اين رو، شيوه ايشان درباره چگونگي طرح مباحث با شيوه ديگر صاحبان آثار در اين زمينه تفاوت‌هايي دارد. اميد است نشر اين کتاب، گامي در مسير احياي اين فريضه، که در روايات از آن با عنوان بزرگ‌ترين فريضه ياد شده است، باشد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org