قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

بسم الله الرحمن الرحيم

«نقش روحانيت در پيدايش و استمرار انقلاب اسلامى»؛

نشست فوق در روز پنج شنبه 26 خرداد ماه سال 1379 در سالن اجتماعات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(قدس سره) برگزار شد. در ابتدا پس از تلاوت آياتى از كلام الله مجيد، دكتر موسى نجفى به ايراد سخن در مورد نقش علماى نجف در جنبش مشروطيت پرداختند. ايشان ضمن بررسى نقش علماى نجف در جنبش مشروطه و تقابل آن ها با علماى ايران، به نكات بسيار جالب توجهى اشاره كردند كه از آن جمله مى توان به نقش مطبوعات در تقابل اين دو دسته از علما و ائتلافات خلاف واقع آن ها اشاره كرد. از جمله نكات قابل توجه ديگر در سخنان ايشان، اشاره به دو اصطلاح مشروطه اوّل و دوم و هم چنين بيان اين نكته بود كه كتاب معروف (تنبيه الامّه و تنزيه الملة) علامه نايينى مربوط به دوران مشروطه دوم است و در مقابل استبداد درونى (پادشاهى) و استعمار بيرونى نوشته شده و هيچ گونه تقابلى با حكومت دينى و ولايت فقيه ندارد. هر چند عده اى با اغراض خاص در صدد القاى چنين شبهه اى هستند.

در ادامه نشست، حضرت آيت الله مصباح يزدى به ايراد سخن پرداختند. ايشان ضمن تمجيد از سخنرانى آقاى دكتر نجفى، آن را حاوى نكات بسيار آموزنده اى دانستند و حتى آن را موضوع تحقيقات متعددى بر شمردند. آيت الله مصباح در سخنرانى خود تحت عنوان نقش روحانيت در پيدايش و استمرار انقلاب اسلامى ضمن اشاره به موقعيت بسيار حساس و نقش حياتى روحانيت در آن، به ذكر ترفندهاى دشمنان براى مقابله با انقلاب اسلامى پرداختند و به ترفندهايى چون مأيوس كردن روحانيت از شركت در امور سياسى، استفاده دشمنان از مطبوعات و عدم برخوردارى مناسب روحانيت از اين ابزار و همين طور مغالطات لفظى فراوان كه دستاويز القاى شبهات دشمنان شده، اشاره كردند.

در پايان نيز ميزگردى با حضور آيت الله مصباح يزدى، دكتر نجفى و حجه الاسلام و المسلمين كعبى برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org