قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

 

 

 

 

سخن ناشر

نماز، نشانه خضوع جان در برابر جانان، و برنامه بندگى و كتاب نيايش است. نماز، دل را با صفا، انديشه را زلال، اميد را افزون، عشق را جهت‌دار، جهت را خدايى، و زندگى را از گناه و زشتى پاك مى‌سازد و در يك كلام، نماز معراج مؤمن است.

در اين كتاب كه برگرفته از سخنان حضرت آيت‌اللّه مصباح يزدى ـ ‌دامت بركاته‌ ـ است، به اين معراج‌گاه عاشقان حق، سفر مى‌كنيم و از اين «عروج تا بى‌نهايت» بهره‌ها مى‌بريم و با جنبه‌هاى گوناگون آن آشنا مى‌گرديم.

استاد در اين كتاب، با بيانى شيوا، بُعدهاى مختلف نماز ـ اين عبادت روحانيان و وارستگان ـ را بررسى مى‌كنند و در پنج فصل (توجه قلبى به نماز، قصد قربت، روح نماز، در آستان جانان و نماز مقبول) با بهره‌گيرى از آيات قرآنى و روايات معصومان و نيز حكايات و خاطراتى از بزرگان، بحث را به سرمنزل مقصود مى‌رسانند.

اميد كه اين تلاش، مورد قبول درگاه خداى يگانه قرار گيرد و دل مولايمان امام زمان‌(عج) را شاد گرداند و چراغى فراروى رهروان راه انسانيت و ايمان بيفروزد.

 

انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(قدس سره)

 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org