قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

شرح «الأسفار الأربعه» مجموعه درس‌هاي حضرت استاد آيت‌الله مصباح ـ‌دام ظله‌ـ طي سال‌هاي 1370 تا 1374 است كه طي 425 جلسه در مؤسسه در راه حق براي طلاب ارائه شده است.

اين دروس، شرح روان و شيواي حضرت استاد مصباح يزدي ـ دام‌ظله ـ بر کتاب اسفار است که نكات مبهم و ظريف متن را به بيانى شيوا موشكافى و تبيين مى‌كند.

حضرت استاد يکي از دست‌پروردگان علمي و عملي علامه طباطبايي(ره) است که پس از تدريس متون متعدد فلسفي و تتبع در آثار فيلسوفان مشهور و تحقيقات فراوان كه منتهي به نگارش كتاب ارزشمند «تعليقةٌ على نهاية الحكمه» گرديد، به تدريس «اسفار» پرداخت. اين رشته ممتد از تحصيل، تتبع، و تدريس، به علاوه دقت نظر و قوه نقادى استاد، ويژگى‌هايى را براي اين شرح به ارمغان آورد كه در يك كلام، مي‌توان آن را شرحى پخته، دقيق، بدون تطويل و در مواردى همراه با نقد توصيف كرد

از اين مجموعه تاكنون 8 جلد تدوين و نگارش شده و توسط انتشارات مؤسسه آموزشي و پژهشي امام خميني(ره) به چاپ رسيده است، و بقيه آن نيز در حال تدوين و نگارش است. مجموعه پيش‌رو دوره كامل صوتي اين جلسات است كه براي استفاده علاقمندان عرضه مي‌شود.

عنوانتاريختوضیحات
شرح جلد اول الأسفار الأربعه1370 تا 1374مؤسسه در راه حق
شرح جلد دوم الأسفار الأربعه1374 تا 1375مؤسسه در راه حق
شرح جلد سوم الأسفار الأربعه1371 و 1372مؤسسه در راه حق
شرح جلد هشتم الأسفار الأربعه1365 و 1366مؤسسه در راه حق

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org