قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

 

مقدمة معاونت پژوهش

حقيقت اصيل‌ترين، جاودانه‌ترين و زيباترين راز هستي و نياز آدمي است كه سلسلة مؤمنان و عالمان صادق چه جان‌ها كه در راه آن نباخته، و جاهلان و باطل‌پرستان چه توطئه‌‌ها و ترفندها كه براي محو و مسخ آن نساخته‌اند. مظلوميت حقيقت چه تلخْ‌واقعيتي است، و اين وا‌‌‌‌قعيت كه در نبرد هميشگي حق و باطل، حق سربلند و سرفراز و باطل ازبين‌رفتني و نگونسار است. چه شيرين‌حقيقتي است اين والا و بالانشينيِ حقيقت، گذشته از سرشت حق، وام‌دار كوشش‌هاي خالصانه و پايان‌ناپذير حقيقت‌جوياني است كه در عرصة نظر و عمل كمر همت محكم بسته و از دام و دانه دنيا رسته‌اند، و در اين ميان، نقش و تأثير اديان و پيامبران الهي، و به‌ويژه اسلام و پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) و جانشينان برحق و گرامي او(عليهم السلام)، برجسته‌ترين است.

دانشمندان نام‌آور شيعه رسالت مهم و بي‌مانند خويش را بهره‌گيري از عقل و نقل و غوص در درياي معارف قرآن و برگرفتن گوهر ناب حقيقت از سيره آن پيشوايان و عرضه آن به عالم بشري و دفاع جانانه در برابر هجوم ظلمت‌پرستان حقيقت‌گريز دانسته و در اين راه ديده‌ها سوده و جان‌ها فرسوده‌اند. اكنون در عصر بحران معنويت كه دشمنان حقيقت و آدميت هر لحظه با توليد و انتشارِ فزون از شمارِ آثار نوشتاري و ديداري و به‌كارگيري انواع ابزارهاي پيشرفته سخت‌افزاري و نرم‌افزاري در عرصه‌هاي گوناگون براي سيطره بر جهان مي‌كوشند، رسالت حقيقت‌خواهان و انديشمندان حوزوي و دانشگاهي، به‌ويژه عالمان دين، بس عظيم‌تر و سخت دشوارتر است.

در جهان تشيع، پژوهشگران حوزوي در علوم فلسفي و كلامي، تفسيري و حديثي، فقهي و اصولي و مانند آن كارنامه درخشاني دارند، و تأمل‌هاي ايشان بر تارك پژوهش‌هاي اسلامي مي‌درخشد. درزمينه علوم طبيعي و تجربي و فناوري‌هاي جديد نيز پژوهشگران ما تلاش‌هايي چشمگير كرده، گام‌هايي نويدبخش برداشته و به جايگاه درخور خويش در جهان نزديك شده‌اند، و مي‌روند تا با فعاليت‌هاي روزافزونشان مقام شايسته خويش را در صحنه علمي بين‌المللي بازيابند. ولي در قلمرو پژوهش‌هاي علوم اجتماعي و انساني تلاش‌هاي دانشمندان اين مرزوبوم آن‌گونه كه شايسته نظام اسلامي است به بار ننشسته است و آنان گاه به ترجمه و اقتباس نظريه‌هاي ديگران بسنده كرده‌اند. در اين زمينه كمتر مي‌توان رد پاي ابتكارها و به‌ويژه خلاقيت‌هاي برخاسته از مباني اسلامي را يافت و تا رسيدن به جايگاه مطلوب راهي دراز و پرچالش در پيش است. ازاين‌روي، افزون بر استنباط، استخراج، تفسير و تبيين آموزه‌هاي ديني و سازمان‌دهي معارف اسلامي، كاوش در مسائل علوم انساني و اجتماعي از ديدگاه اسلامي و تبيين آنها از مهم‌ترين اهداف و اولويت‌هاي مؤسسه‌هاي علمي، به‌ويژه مراكز پژوهشي حوزه‌هاي علميه است.

مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(رحمه الله) در پرتو تأييدهاي رهبر كبير انقلاب اسلامي و حمايت‌هاي بي‌دريغ خلف صالح وي، حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي? از آغازِ تأسيس بر اساس سياست‌ها و اهداف ترسيم‌شده از سوي حضرت آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي «دامت‌بركاته» به امر پژوهش‌هاي علمي و ديني اهتمام داشته و در مسير بر‌آوردن نيازهاي فكري و ديني جامعه، به پژوهش‌هاي بنيادي، راهبردي و كاربردي پرداخته است. معاونت پژوهش مؤسسه براي تحقق اين مهم، افزون بر برنامه‌ريزي و هدايت دانش‌پژوهان و پژوهشگران، درزمينه نشر آثار محققان نيز كوشيده و بحمدالله تاكنون آثار ارزنده‌اي را به اندازه توان خود به جامعه اسلامي تقديم كرده است.

كتابِ پيش روي، بخشي از مباحث اخلاقي استاد فرزانه، حضرت آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي «دامت‌بركاته» است كه در رمضان‌المبارک 1429، برابر با شهريور و مهر 1387 ارائه شده و با تلاش پژوهشگر ارجمند، حجت‌الاسلام والمسلمين اسدالله طوسي نگارش يافته است. هدف اصلي كتاب ارايه شرحي گويا بر دعاي چهل‌وچهارم صحيفه سجاديه منسوب به امام زين‌العابدين علي‌بن‌الحسين(عليه السلام) براي تشنگان معارف ناب اهل‌بيت(عليهم السلام) است. معاونت پژوهش، دوام عمر پربركت معظم‌له و توفيق روزافزون پژوهشگر محترم را از خداوند منّان خواستار است.

معاونت پژوهش

مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(رحمه الله)

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org