قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

 

مقدمه

مجموعه كتاب‌هاي ارزشمند معارف قرآن، اثر استاد مصباح يزدي، از جمله كتاب‌هايي است كه با روشي نوين و محتوايي بسيار غني بيش از بيست سال است كه در دست‌رس دوستداران قرآن و معارف آن است. استاد در اين كتاب‌ها با ارائه دسته‌بندي جديد از معارف قرآن، تلاش كرده‌اند تا بر اساس آيات قرآن كريم، معارف اين كتاب حيات‌بخش را به بحث گذاشته و نظر قرآن را در موضوعات بنيادين بيان كنند. اين مجموعه در طي سال‌هاي گذشته مورد استقبال طلاب محترم و مراكز گوناگون آموزشي قرار گرفته و بارها تجديد چاپ شده است، اما نياز روزافزون جامعه ديني ـ فرهنگي و افزايش چشمگير مخاطبان از يك‌سو، و گسترش آموزش‌هاي از راه دور، كه امكان دست‌رسي بيشتر و آسان‌تر را فراهم كرده است از سوي ديگر، دست‌اندركاران محترم مؤسسه و معاونت پژوهش را بر آن داشت تا در طرحي منطبق با اهداف و سرفصل‌هاي آموزش معارف ديني و قالبي متناسب با آموزش‌هاي از راه دور، برخي از كتاب‌هاي اين مجموعه را در اختيار دانش‌پژوهان قرار دهند.

اينك سومين كتاب از اين مجموعه را با عنوان انسان‌سازي در قرآن به دوستداران معارف قرآني تقديم مي‌داريم.

شايسته است از جناب حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي محمود رجبي زيد عزه‌العالي، قائم مقام محترم رياست مؤسسه، و نيز از جناب حجت‌الاسلام والمسلمين حسني زيد عزه‌العالي

مدير محترم تدوين متون که افزون بر کارهاي مربوط به مديريت تدوين متون، زحمت اصلاح و تکميل ترجمه‌ها را بر خود هموار ساختند و همه عزيزاني كه در به ثمر رسيدن اين اثر سهيم هستند،‌ صميمانه تشكر و قدرداني كنيم.

محمود فتحعلي

پاييز 1387

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org