قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

 

سخن آغازين‌

قرآن، كتاب هدايت آدميان در مسير فلاح و صلاح و منشور سعادت انسان در صراط نجات است. انسان از نگاه قرآن، موجودى است مكلَّف كه مى بايست نخست تكاليف خود را بشناسد و آنگاه با انجام مسئوليت و اداء تكليف، در راستاى استكمال خويش گام بردارد. هرجا سخن از تكليف است، پاى «حق» نيز در ميان مى آيد و آدمى در عين حال كه مى‌بايست بر مدار تكليف عمل كند، در پهنه هستى حقوقى نيز دارد كه مى بايست مورد عنايت قرار گيرد و به او عطاء گردد. چرخه مديريت و گردونه سياست آن گاه بر محور اعتدال و عدالت استوار است كه به درستى انسان را در مسير اداء تكليف رهنمون باشد و حقوق شايسته وى را به او ارزانى دارد، و اين مهم جز در پرتو وحى، سامان نمى يابد.

***

كتاب حاضر، «حقوق سياست در قرآن» بخش نهم از بحث‌هاى استاد فرزانه و اسلام‌شناسى معاصر حضرت آيةالله محمدتقى مصباح يزدى(دام عزه العالى) مى باشد كه معظم له تحت عنوان معارف

قرآن در سالهاى 1365 و 1366 براى طلاب، در مؤسسه در راه حق تدريس نموده اند و بعد توسط فاضل شهيد زنده ياد حجةالاسلام والمسلمين محمد شهرابى(ره) نگارش يافته، و اينك به محضر دانشوران و فرهيختگان گران مايه تقديم مى گردد. خداوند بزرگ، روح مطهر آن شهيد را شاد گرداند و اين خدمت ناچيز را از ما بپذيرد، إن شاءالله.

انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله)

15 رمضان 1419 هـ. ق. 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org