قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

مقدمه

 

باسمه تعالى و له الحمد و الثناء

اللهم أرنا الطلعة الرشيدة و الغرة الحميدة

عالمان علم اخلاق چونان طبيبان دوّارى هستند كه نه در انتظار بيماران، بلكه در پى يافتن آن‌ها از اين كوى به آن كوى مى‌گردند و براى معالجه آنان از جان مايه مى‌گذارند. آنان از غفلت بيماران روحى و روانى رنج مى‌برند و براى مداواى آنان از هر وسيله‌اى بهره مى‌جويند. گاه با گفتارهاى نغز و دلنشين و گاه با نوشته‌هاى پرشور و آتشين و گاه با درس و بحث و گاه با مناظره و هر وسيله ممكن.

يكى از اين عالمان بزرگ و مربيان اخلاق، حكيم فرزانه و شخصيّت كم‌نظير جهان اسلام حضرت آيت‌الله مصباح يزدى است كه با تمام تلاش و توان به پا خاسته و در حقيقت نيكو از عهده اين مهم بر آمده است.

درس‌هاى اخلاق اين چهره منوّر و استوانه علم و فضيلت از آن‌جا كه از دل برخاسته چنان بر دل مى‌نشيند كه تأثير شگرف آن بر همگان مشهود است.

اين عارف بالله و دلداده كوى حق و انس گرفته با دعا و مناجات، از طريق تبيين احاديث و دعاها و مناجات‌هاى معصومين(عليهم السلام) به ارشاد

و تهذيب نفوس و تزكيه اخلاق مستعدان پرداخته و همگان را از فيض محضر خويش بهره‌مند نموده است.

در اين نوبت نيز حضرت استاد مصباح يزدى با شرح مناجات شعبانيه به بهترين شيوه و مؤثرترين روش، مباحث آموزنده اخلاقى و معرفتى اين مناجات را تبيين فرموده است.

از خداى بزرگ توفيق روز‌افزون اين استاد عالى‌قدر را خواهانيم. با آرزوى طول عمر و سلامتى رهبر عظيم الشأن انقلاب حضرت آيت‌الله خامنه‌اى دامت بركاته

 

سيد محمدرضا غياثى كرمانى

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org