قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

مقدمه

عاشورا نه يك حادثه كه يك فرهنگ است؛ فرهنگى برخاسته از متن اسلام ناب كه نقش حياتى را در استحكام ريشه ها، رويش شاخه ها و رشد بار و برهاى آن ايفا كرده است. عاشورا هيچ گاه در محدوده زمان و جغرافياى خاصى محصور نمانده است، بلكه همواره الهام بخش تشيّع در راستاى حركت ها، جنبش ها و قيام هاى راستين شيعه ـ بل بسيارى از نهضت هاى ديگر ـ در برابر كانون هاى ظلم و كفر و نفاق بوده است. روحانيت شيعه همواره براى حراست از كيان فرهنگ عاشورا، نه فقط آن را در طول اعصار متمادى بازگو كرده است، بلكه حتى به بازسازى آن و پاسدارى از ارزش هاى ناشى از آن پرداخته است. بازسازى مضامين و مفاهيم بلند فرهنگ عاشورا در هر عصر و زمانى به فراخور حال آن زمان، تأثير بسيار شگرف و سازنده اى در راه پيشبرد اهداف مقدسى همچون نشر معارف و فرهنگ اسلام ناب، بر جاى نهاده است. تاريخ شيعه گواه صادق و روشنى از اين بازسازى ها است.

اين بار نيز آذرخشى ديگر از آسمان كربلا درخشيد كه نور آن مشعل فروزان راه حق طلبان و حقيقت جويان، و ابهت و صلاى آن، در هم كوبنده الحاد و نفاق است.

مجموعه اى كه پيش رو داريد بيان رساى آذرخش مقدسى است كه از كوكب درّى آسمان ولايت و از خامه انديشه مصباح هدايت، بارقه اميد را برجان عاشورائيان نويد بخشيد و صاعقه اى شديد را دامنگير اهل كفر و نفاق گردانيد و هنگامه اى نو آفريد.

مجموعه حاضر بيانات حكمت آميز و عبرت آموز استاد بزرگوار حضرت آيت الله علامه مصباح يزدى ـ دام ظله ـ مى‌باشد كه در ماه محرم 1421 ايراد گرديد. گفتار استاد مصباح در عين برخوردارى از صلابت و متانت، بى پيرايگى خاص خود را دارد، و از بركات وجود شخصيت گرانقدرى نشأت مى‌يابد كه زبانش بيان قرآنى، دلش مالامال از عشق الهى، و جانش لبريز از محبت و ارادت به حضرت ختمى مرتبت(صلى الله عليه وآله) و اهل بيت عصمت و طهارت(عليهم السلام) است.

 

سعى وافر بر اين بوده است كه سخنرانى هاى معظم له به سبكى تدوين يابد كه لحن دلنشين استاد فداى پيرايش هاى لفظى و كلامى نگردد، بلكه اثر بليغ نوشتار، همانند تأثير گفتار رساى ايشان حفظ شود. گفتارى كه از عمق دل و جان استاد بر خاسته است.

سخن گرخيزد از اعماق جانى *** به فرياد آورد جان جهانى

چو شرح عشق گويد بى قرارى *** برد آرامش از هر بردبارى

سخن كز دل برآيد آتش است آن *** كه مى‌سوزد تورا تا پرده جان

ناشر

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org