قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پيش گفتار

آنچه پيش روى شماست مجموعه سخنرانى‌هايى است كه در مهرماه سال 78 توسط استاد فرزانه حضرت آيت الله مصباح يزدى در لبنان و در جمع گروهى از فرهيختگان ايراد گرديده است. در اين سخنرانى‌ها استاد كوشيده‌اند گزيده‌هايى از مباحث هستى‌شناسي، معرفت‌شناسي، انسان‌شناسي، فلسفه حقوق، فلسفه اخلاق و فلسفه سياست را كه زيربناى منظومه معارف اسلامى را تشكيل مي‌دهند، طرح نمايند. اين شش موضوع در كتابهايى با همين عناوين و در مجموعه‌اي با نام «سلسله دروس انديشه‌هاى بنيادين اسلامى» نسبتاً به تفصيل نگاشته شده و به وسيله انتشارات مؤسّسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله) چاپ و منتشر گرديده است. مسايل طرح شده در اين كتاب‌ها در واقع كليدهاى اساسى بسيارى از مباحث رايج امروز در جهان اسلام و به ويژه  كشورمان مي‌باشد. ريشه‌هاى مباحثى هم چون پلوراليزم، تساهل و تسامح، نسبيت گرايى، آزادى، دموكراسى، خشونت و نظاير آنها، به بحث‌هاى طرح شده در اين شش كتاب باز مي‌گردد. به لحاظ ضرورت و اهميت ويژه اين مباحث از يك سو و محدوديت زمان و اقامت جناب استاد در لبنان از سوى ديگر، ايشان سعى كرده‌اند در اين سلسله سخنرانى‌ها، فشرده و چكيده‌اي از مهم‌ترين مباحث طرح شده در كتاب‌هاى مذكور را عنوان نمايند. بنابراين، مجموعه حاضر در واقع منتخبى است از آن مباحث

گسترده و «حرفى است از هزاران» كه مطالعه آن براى افرادى كه فرصت يا حوصله مطالعه آن شش كتاب را ندارند، مي‌تواند بسيار مفيد و مؤثر باشد.

لازم به ذكر است كه اصل اين مباحث را استاد به زبان عربى ايراد كرده‌اند و آنچه در اين كتاب ملاحظه مي‌كنيد در واقع ترجمه آن سخنرانى‌هاست. هم چنين چند سخنرانى متفرقه ايشان در لبنان را كه در جمع اقشار عمومى مردم ايراد داشته‌اند به عنوان ضميمه و در بخش پايانى كتاب آورده‌ايم.

در پايان لازم مي‌دانيم از جناب حجت الاسلام حسينعلى عربى كه كار ترجمه اين سخنرانى‌ها از عربى به فارسى را انجام داده‌اند و نيز از جناب حجت الاسلام محمد مهدى نادرى قمى كه امر بازنگرى، تنظيم، تدوين نهايى و هم چنين ويرايش اين كتاب را برعهده داشته‌اند تقدير و تشكر نماييم.

انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله)

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org