قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

 


پيوست

انوار جمال يار

 

با جمالش چون كه نتوان عشق باخت *** از كمال لطف خود آيينه ساخت.

عطار نيشابورى

عظمت و منزلت حضرت زهرا(عليها السلام)، تا به حال، موضوع بسيارى از گفته‌ها و نوشته‌ها قرار گرفته است؛ اما در ميان تمامى بيان‌هاى گفتارى و نوشتارى در اين عرصه، كمتر بيانى است كه به پايه سخنان والا و پر ارج ذرّيه زهرا(عليها السلام) امام خمينى(رحمه الله) برسد. حتى مي‌توان گفت كه در ميان تمام سخنان ژرف و فرموده‌هاى حكمت‌آموز حضرت امام(رحمه الله) نيز كمتر سخنى است كه به ژرفناى بيان ايشان درباره صدّيقه طاهره(عليها السلام) نزديك شده باشد.

آن عارف مهربان جماران، به هنگامه سخن گفتن از مقام والاى فاطمه زهرا(عليها السلام)، آن‌چنان در آسمان معرفت آن حضرت، اوج مي‌گرفتند كه كمتر كسى را ياراى آن بود كه حتى به گرد پاى او برسد و اين، در حالى بود كه آن‌جناب، همواره معترف بودند كه انديشه و زبان بشرى از فهم و بيان حتى گوش‌هاى از مقام رفيع معنوى آن حضرت، قاصر و عاجز است:

صورت شاهد ازل، معنى حُسن لميزل *** وهم، چگونه وصفِ آيينه حقنما كند.

غروى اصفهانى

از آن‌جا كه استاد فرزانه ما، حضرت آيت‌اللّه مصباح يزدى، در فرموده‌هاى خويش

بر ديدگاه عرفانى استادشان، حضرت امام(رحمه الله)، درباره شخصيت حضرت زهرا(عليها السلام) فراوان تأكيد ورزيده‌اند، بسيار سزا و بجا ديديم كه مجموعه كامل گفته‌ها و نوشته‌هاى حضرت امام پيرامون حضرت زهرا(عليها السلام) را در پيوست اين كتاب، به پيشگاه همه دوستداران آن حبيبه خدا تقديم نماييم.

اين مجموعه، در دو بخش اجمالى و تفصيلى، سامان يافته است كه بخش اجمالى آن، دربردارنده تعابير بسيار زيبا و روح‌فزاى حضرت امام درباره عظمت وجودى حضرت زهرا(عليها السلام) مي‌باشد و بخش بعدى آن، سامان يافته تمامى نوشته‌ها، گفته‌ها يا پيام‌هاى ايشان در موضوع نامبردار مي‌باشد كه در قالبى جديد و به گونه‌اى موضوعى، زينت‌بخش اين كتاب گرديده است.

جرعه‌‌اى از زلال بي‌مثال كوثر

راه باز است ز كوى تو به سرچشمه فيض *** چون تويى كوثر وهم منبع فيض عالم.

آقا بزرگ قمى

عباراتى كه در فهرست ذيل به پيشگاه همه محبان و ارادتمندان آستان حضرت فاطمه زهرا(عليها السلام) تقديم مي‌شود، تعابيرى است كه از مجموعه گفته‌ها، نوشته‌ها و پيام‌هاى حضرت امام(رحمه الله)، اخذ شده است. در تنظيم اين مجموعه، تا جايى كه امكان داشته، از عين تعابير حضرت امام، بدون هيچ تغييرى، استفاده شده است و در شمار اندكى از اين تعابير، منظور كلام در قالبى مصدرى بيان شده است.

اميد است كه از اين رهگذر، ثوابى بى‌نهايت و عناياتى ويژه از جانب صدّيقه طاهره(عليها السلام) به روح پير و مُراد سفرکرده‌مان، عايد و واصل گردد و جرعه‌اى روح‌فزا نيز از زلال بى‌همانند كوثر، روزى ارواح تشنه و نيازمند ما شود. ا‌ن‌شاء اللّه.

فهرست تعابير زيبا و روح‌‌فزاى حضرت امام، درباره شخصيت حضرت زهرا(عليها السلام)

وقف‌كننده وجود خويش براى اسلام.…22/1/1358

انسانى به تمام معنا انسان، تمام نسخه انسانيت، تمام حقيقت انسان.…26/2/58

زنى روحانى، زنى ملكوتى، تمام حقيقت زن.…26/2/58

موجودى ملكوتى به صورت انسان، موجودى الهى و جبروتى به صورت يك زن.…26/2/58

داراى تمام هويت‌هاى كمالى متصوّر براى انسان.…26/2/58

واجد تمام خصوصيات انبيا.…26/2/58

جلوه‌گر تمام حيثيت و تمام شخصيت زن.…26/2/58

مجتمع معنويات و جلوه‌هاى ملكوتى، الهى، جبروتى، ملكوتى و ناسوتى.… 26/2/58

تربيت‌يافته دست غيبى و قدرت الهى.…26/2/58

تربيت يافته رسول اللّه(صلى الله عليه وآله)… 26/2/58

دست همگان از رتبه او كوتاه.…26/2/58

افتخار عالم وجود.…26/2/58

الگوى همگان.… 8/3/58

افتخار خاندان وحى.…15/2/59

چون خورشيدى درخشنده بر تارك اسلام عزيز.… 15/2/59

فضايلش، همطراز فضايل بى‌نهايت پيامبر اكرم و خاندان عصمت و طهارت.…15/2/59

كوتاهى افهام از درك مرتبت او.…15/2/59

نمونه انسان.…27/2/59

جلوه‌نُماى هويت انسانى.…27/2/59

عنصرى تابناك.…25/1/61

زيربناى فضيلت‌هاى انسانى و ارزش‌هاى والاى خليفةاللّه در جهان.…25/1/61

از معجزات تاريخ و افتخارات عالم وجود.…25/1/61

درخشش نور تربيت‌يافتگانش از بسيط خاك تا آن سوى افلاك و از عالم ملك تا آن سوى ملكوت اعلى.25/1/61

حجره محقّرش، جلوه‌گاه نور عظمت الهى و پرورشگاه زبدگان اولاد آدم.…25/1/61

اسوه تهذيب اخلاق.…21/12/63

مقتدا و الگوى همگان.…21/12/63

مولود اعظم.…11/12/64

كمال افتخار زنان.… 11/12/64

محضرش، فرودگاه و عروجگاه 75 روزه جبراييل.…11/12/64

كاتب وحى او، اميرمؤمنان على(عليه السلام).…11/12/64

تناسب كامل روحى او با روح اعظم.…11/12/64

الگوى مجاهدت، مخاطبت، زهد، تقوا و عفاف.…11/12/64

توهين‌كننده به او، محكوم به اعدام.…9/11/67

صحيفه او، افتخار شيعيان.… 15/3/68

واجد تمام مقامات معنوى ائمّه اطهار(عليهم السلام)… ولايت فقيه: ص 43.

حقيقت و باطن ليلةالقدر.…آداب الصلوة: ص 329 و 330.

تسبيحات او، افضل تعقيبات نماز…آداب الصلوة: ص 337.

سيماى زهرا در بيان ذرّيه زهرا

اوصاف زيباى زهرا، فضايل بيرون از شُمار زهرا و كمالات روحفزاى زهرا را از هر زبان كه بشنوى نامكرر است. فضايل بى‌كرانه او همواره و از هر زبانى شنيدنى است و از بيان نورانى سلاله پاك او، شنيدني‌تر. انعكاس جمال دلآراى او از هر آينه‌اى ديدنى است و از انديشه صاف مردى از ذريه او، ديدني‌تر؛ رادمردى كه چنان در خُلق و خوى فاطمى ذوب شده بود كه خود، آيينه‌دار جمال الهى زهرا و فرزندان پاك‌نهاد او گشته بود. آنچه

در پيش روى شما دوستداران آن حضرت، قرار يافته است، مجموعه فرموده‌هاى جان‌فزا و حكمت‌افزاى آن ذريه زهراست كه با نظمى نُوين، در راستاى اهداف فصل اول اين كتاب، سامان يافته است.

اميدمان بر آن است كه اين عرض ارادت كوچك، نگاه رحمت و عنايت آن جناب را به دنبال داشته، دست نوازش مادرانه‌اش را روزى ما و مُراد به رضوان پركشيدهمان نمايد. ان شاءَ اللّه .

ناتوانى افهام از درك منزلت و رتبت زهرا(عليها السلام)

1. ... زنى كه هر كسى با هر بينشى، درباره او گفتارى دارد و با اين حال كسى از عهده ستايش او برنيامده است؛ چرا كه احاديثى كه از خاندان وحى رسيده، به اندازه فهم مستمعان بوده‌است، دريا را در كوزه‌اى نتوان گنجاند، و ديگران هر چه گفته‌اند، به مقدار فهم خودشان بوده است؛ نه به اندازه مرتبت او. پس بهتر آن كه از اين وادى شگفت، درگذريم و به فضايل زن، روآوريم كه... .(1)

2. ...او حركت معنوى خود را با قدرت الهى، با دست غيبى و با تربيت رسول اللّه(صلى الله عليه وآله) شروع و تمامى مراحل معنوى را طى كرده است تا به مرتبه‌اى رسيده كه دست همه از او كوتاه گشته است... .(2)

3. ...من، راجع به حضرت صدّيقه(عليها السلام) خودم را قاصر مى‌دانم كه ذكرى بكنم... .(3)

افتخار عالمى به زهرا(عليها السلام)

1. فردا روز زن است؛ روز زنى است كه عالم به او افتخار دارد.(4)

2. ...زنى كه افتخار خاندان وحى و چون خورشيدى بر تارك اسلام عزيز مي‌درخشد.(5)


1. از پيام امام خمينى به مناسبت روز زن، تاريخ 15/2/1359. صحيفه نور: ج 12، ص 72.

2. از پيام امام خمينى به مناسبت روز زن، تاريخ 26/2/1358. صحيفه نور: ج 6، ص 185.

3.از فرموده‌هاى امام خمينى در ديدار با گروهى از خواهران به مناسبت روز زن، 11/12/64.صحيفه نور: ج 19، ص 278.

4. از پيام امام خمينى به مناسبت روز زن، تاريخ 26/2/58. صحيفه نور: ج 6، ص 187.

5 و 6. از پيام امام به مناسبت روز زن، 15/2/59. صحيفه نور: ج 12، ص 72.

روز ولادتش، روز زن

1. اگر روزى بايد روز زن باشد، چه روزى والاتر و افتخارآميزتر از روز ولادت باسعادت فاطمه زهرا(عليها السلام)است.(1)

2. مبارك باد بر ملت عظيم الشأن ايران به ويژه زنان بزرگوار، روز مبارك زن؛ روز شرافتمند عنصر تابناكى كه زيربناى فضيلت‌هاى انسانى و ارزش‌هاى والاى خليفة اللّه در جهان است و مبارک‌تر و پربهاتر، انتخاب بسيار والاى روز بيستم جمادى الثانى است؛ روز پرافتخار ولادت زنى كه از معجزات تاريخ و افتخارات عالم وجود است.(2)

3. براى زن‌ها كمال افتخار است كه روز تولد حضرت صدّيقه را روز زن قرار داده‌اند، افتخار است و مسؤوليت... و شما افتخار كنيد كه اين روز را روز زن قرار داده‌اند و بايد كه مسؤوليتش را هم به عهده بگيريد. اگر شما پذيرفتيد كه روز بيستم جمادى الثانيه كه روز تولد حضرت زهراست، روز زن باشد، خيلى مسايل را به عهده شما مي‌آورد. اگر يك ملتى پذيرفت كه فلان روز، روز جهاد است، بايد در آن روز مشغول مجاهده بشود. اگر كسى مشغول مجاهده نشد، نپذيرفته است كه آن روز، روز جهاد است. اگر شما همه پذيرفتيد كه امروز، يعنى روز تولد حضرت زهرا كه آن كمال و آن وضعيت را دارد، روز زن است، بر عهده شما مسايل بزرگى را مي‌آورد؛ از قبيل مجاهده؛ چرا كه حضرت به اندازه خودش در اين ظرف كوتاه، مجاهده داشته است. با حكومت‌هاى وقت، مخاطبه داشته است. حكومت‌هاى وقت را محاكمه مي‌کرده است. شما بايد به او اقتدا كنيد تا پذيرفته باشيد كه اين روز (روز تولد آن حضرت) روز زن است. شما اگر پذيرا شديد، بايد زهد و تقوا و عفاف و همه چيزهايى را كه او داشته است، تبعيت كنيد و اگر تبعيت نكرديد، بدانيد كه شما داخل در اين روز نيستيد. هر كس نپذيرفت در روز زن و در اين شرافت، وارد نشده است.(3)

4. روز ولادت سرتاسر سعادت صدّيقه طاهره كه والاترين روز براى انتخاب روز زن است، به ملت شريف ايران، خصوصاً زنان محترم، تبريك و تهنيت عرض مي‌کنم. اين


2. از پيام امام خمينى به مناسبت روز زن، 25/1/61. صحيفه نور: ج 16، ص 125.

3. از فرموده‌هاى امام در ديدار با گروهى از خواهران به مناسبت روز زن. تاريخ 11/12/64. صحيفه نور: ج 19، ص 278.

ولادت با سعادت در زمان و محيطى واقع شد كه زن به عنوان يك انسان، مطرح نبود و وجود او موجب سرافكندگى خاندانش در نزد اقوام مختلف جاهليت به شمار مي‌رفت. در چنين محيط فاسد و وحشتزايى، پيامبر بزرگ اسلام دست زن را گرفت و از منجلاب عادات جاهليت نجات بخشيد.

تاريخ اسلام، گواه احترامات بى حد رسول خدا(صلى الله عليه وآله) به اين مولود شريف است تا نشان دهد كه زن، بزرگى ويژه‌اى در جامعه دارد كه اگر برتر از مرد نباشد، كمتر نيست. پس اين روز، روز حيات زن و روز پايه‌گذارى افتخار و نقش بزرگ او در جامعه است.(1)

5. فردا، روز زن است؛ روز زنى است كه عالَم به او افتخار دارد، روز زنى است كه [خودش و] دخترش در مقابل حكومت‌هاى جبار ايستاد و آن خطبه را خواند و آن حرف‌ها را زد كه همه مى‌دانيد... زن‌هاى عصر ما، به حمدالله، شبيه به همان‌ها هستند. در مقابل جبار با مشت گره كرده و با بچه‌هاى در آغوش گرفته ايستادند و به نهضت كمك كردند.(2)

فاطمه، نمونه و الگوى جهانيان

1. الگو، حضرت زهراست. الگو، پيغمبر اسلام است. ما وقتى مي‌توانيم ادعا كنيم كه جمهورى اسلامى داريم كه تمام اين معانى كه در اسلام است، تحقق پيدا كند.(3)

2. روز بزرگى است. يك زن در دنيا آمد كه مقابل همه مردان است. يك زن به دنيا آمد كه نمونه انسان است. يك زن به دنيا آمد كه تمام هويت انسانى در او جلوه‌گر است.(4)

3. ما بايد از اين خاندان، سرمشق بگيريم. بانوان ما از بانوانشان و مردان ما از مردانشان؛ بلكه همه ما از همه آن‌ها.

آن‌ها زندگى خودشان را براى طرفدارى از مظلومان و احياى سنت الهى، وقف كردند. ما


1. از فرموده‌هاى امام خمينى در ديدار با گروهى از خلبانان نيروى هوايى. تاريخ 4/2/60.صحيفه نور: ج 14، ص 200.

2. از پيام امام خمينى به مناسبت روز زن. تاريخ 26/2/58. صحيفه نور: ج 6، ص 187.

3. از فرموده‌هاى امام در جمع پاسداران. تاريخ 8/3/58. صحيفه نور: ج 7، ص 17.

4. از فرموده‌هاى امام در ديدار با گروهى از بانوان. تاريخ 27/2/59. صحيفه نور: ج 12، ص 72.

بايد تبعيت كنيم و زندگى خود را براى آن‌ها قرار دهيم. كسى كه تاريخ اسلام را مي‌داند، مي‌داند كه هر يك از اين خاندان ـ مثل يك انسان كامل؛ بلكه بالاتر، همچون يك انسان الهى و روحانى‌ـ در مقابل كسانى كه مي‌خواستند مستضعفان را از بين ببرند، قيام كردند.(1)

4. خطبه فاطمه زهرا(عليها السلام) در مقابل حكومت و صبر اميرالمؤمنين در مدت بيست و چند سال و در عين حال كمك‌كارى به حكومت موجود و بعد هم فداكارى در راه اسلام و [نيز] فداكارى دو فرزند عزيزش: خدمت بسيار بزرگ امام مجتبى [به اسلام] كه دولت جابر اموى را با آن خدمت، رسوا فرمود و خدمت بزرگ برادر ارجمندش، حضرت سيدالشهدا، چيزهايى است كه همه مى‌دانيد و مىدانيم. با اين كه عدّه و اسباب و ابزار جنگ آن‌ها كم بود، لكن روح الهى و روح ايمان، بر همه ستمكاران عصر خودشان اسلام را زنده كردند و براى ما و شما برادرهاى عزيز، الگو شدند كه ما از كمى عِدّه و عُدّه و كمى ابزار جنگ نهراسيم و در مقابل تمام قدرت‌هايى كه امروز با ما به جنگ برخاسته‌اند، مقاومت كنيم. همان‌طورى كه اولياى ما(عليهم السلام) نشان دادند، بايد در مقابل مستكبران، گاهى با تبليغ و گاهى با اسلحه ايستاد و مستكبران را به جاى خودشان نشاند. ما هم الگوى آن‌ها و تبعيت از آن‌ها را مي‌پذيريم.(2)

5. در تهذيب اخلاق خود و وادار كردن دوستانتان به تهذيب اخلاق، كوشش كنيد...آن طورى كه زن فريد،(3) حضرت زهرا(عليها السلام) بود. همه بايد به او اقتدا كنيم و همه بايد دستورمان را از اسلام، به وسيله او و فرزندان او بگيريم. همان‌طورى كه او بوده است، باشيد و در علم و تقوا كوشش كنيد...كوشش براى رسيدن به علم و تقوا، وظيفه همه ما و شماست.(4)


1. از فرموده‌هاى امام در جمع پرسنل نيروى هوايى، تاريخ 22/1/58. صحيفه نور: ج 5، ص 283.با اندكى ويرايش.

2. از فرموده‌هاى امام خمينى در جمع رزمندگان ارتش و سپاه، تاريخ 18/12/60. صحيفه نور: ج 16، ص 67.

3. فريد: يگانه، يكتا.

4. از فرمودههاى امام خمينى در جمع بانوان به مناسبت روز زن، تاريخ 21/12/63. صحيفه نور: ج 19،ص 120.

6. ...حضرت، به اندازه خودش، در اين ظرف كوتاه، مجاهده داشته است. با حكومتهاى وقت، مخاطبه داشته است. حكومتهاى وقت را محاكمه مي‌کرده است. بايد به او اقتدا كنيد. زهد، تقوا، عفاف و همه چيزهايى را كه او داشته است، تبعيت كنيد... .(1)

فضيلت بي‌‌نهايت فاطمه

1. ... زنى كه افتخار خاندان وحى و چون خورشيدى بر تارك اسلام عزيز مي‌درخشد؛ زنى كه فضايل او همطراز فضايل بى‌نهايت پيغمبر اكرم و خاندان عصمت و طهارت بود... .(2)

2. زنى كه تمام خاصّه‌هاى انبيا در اوست؛ زنى كه اگر مرد بود، نبى بود؛ زنى كه اگر مرد بود، به جاى رسول‌اللّه بود.(3)

3. اصولا رسول اكرم(صلى الله عليه وآله) و ائمه(عليهم السلام)، طبق رواياتى كه داريم، قبل از اين عالم، در ظل عرش، انوارى بوده‌اند. [ايشان] در انعقاد نطفه و طينت از بقيه مردم امتياز داشته‌اند و مقاماتى دارند الى ما شاءَاللّه؛ چنان كه در روايت معراج، جبرئيل عرض مي‌کند: لَوْ دَنوْتُ اَنْمِلَةً لآحْتَرَقْتُ؛ اگر كمى نزديک‌تر مي‌شدم، سوخته بودم. يا اين فرمايش كه: اِنَّ لَنا مَعَ اللّهِ حالاتٌ لا يَسَعُهُ مَلَكٌ مقرّبٌ و لا نَبِىٌّ مُرْسَلٌ؛ ما با خدا حالاتى داريم كه نه هيچ فرشته مقربى مي‌تواند آن را داشته باشد و نه هيچ پيامبر مرسلى.

اين، جزء مذهب ما است كه ائمه چنين مقاماتى دارند...چنان كه به حسب روايات، اين مقامات معنوى براى حضرت زهرا(عليها السلام) هم هست؛ با اين كه حضرت نه حاكم است و نه قاضى و نه خليفه. اين مقامات سواى وظيفه حكومت است.(4)


1. از فرمودههاى امام خمينى در ديدار با گروهى از خواهران به مناسبت روز زن. 11/12/64. صحيفه نور:ج 19، ص 279.

2. از پيام امام به مناسبت روز زن. تاريخ 15/2/59. صحيفه نور: ج 12، ص 72.

3. از پيام امام خمينى به مناسبت روز زن، تاريخ 26/2/58. صحيفه نور: ج 6، ص 185.

4. ولايت فقيه، امام خمينى: ص 43.

والاترين فضيلت حضرت زهرا(عليها السلام)

1. راجع به حضرت صدّيقه(عليها السلام)، خودم را از هر ذكرى قاصر مىدانم. فقط به يك روايت كه در كافى شريف و با سند معتبر نقل شده است، اكتفا مي‌کنم. حضرت صادق(عليها السلام) مي‌فرمايد:

فاطمه(عليها السلام) بعد از پدرش، 75 روز در اين دنيا بودند و حزن و شدت بر ايشان غلبه داشت. جبرئيل امين مي‌آمد و به ايشان تعزيت عرض مي‌کرد و مسايلى از آينده نقل مي‌فرمود. ظاهر روايت، اين است كه در اين 75 روز مراودهاى بوده است؛ يعنى رفت و آمد جبرئيل زياد بوده است.

گمان ندارم كه غير از طبقه اول از انبياى عظام درباره كسى اين طور وارد شده باشد كه در ظرف 75 روز جبرئيل امين، چنين رفت و آمدى داشته باشد. جبراييل، مسايل واقع در آتيه و آنچه را كه به ذريه فاطمه(عليها السلام) مي‌رسيده است، ذكر مي‌کرده و حضرت امير هم آن‌ها را مي‌نوشته است. حضرت امير، همانطورى كه كاتب وحى رسول خدا بوده است‌ـ و البته آن وحى به معناى آوردن احكام، با رفتن رسول خدا، تمام شد ـ كاتب وحى حضرت صدّيقه در اين 75 روز نيز بوده است.

مسأله فرود آمدن جبرئيل، يك مسأله ساده نيست؛ خيال نشود كه جبرئيل براى هر كسى امكان دارد بيايد. يك تناسب كامل بين روح آن كسى كه جبرئيل بر او وارد مي‌شود و مقام جبرئيل، كه روح اعظم است، لازم است. چه ما همچون اهل نظر قايل شويم كه قضيه تنزّل جبرئيل، به واسطه روح خود ولى يا پيغمبر است كه روح ولى، جبرئيل را تنزيل مي‌دهد و تا مرتبه پايين وارد مي‌کند يا همچون بعض اهل ظاهر، بگوييم حق‌تعالى او را مأمور مي‌کند كه برو و اين مسايل را بگو، تا تناسبى بين روح اين كسى كه جبرئيل به نزد او مي‌آيد و بين جبرئيل كه روح اعظم است، نباشد اين معنا امكان ندارد. اين تناسب، تنها بين جبرئيل كه روح اعظم است و انبياى درجه اول بوده است؛ مثل رسول خدا، موسى، عيسى، ابراهيم و امثال اين‌ها. اين تناسب براى همه كس نبوده است و بعد از اين هم، براى كس ديگرى واقع نشده است، حتى درباره ائمه هم من نديده‌ام كه چنين امرى

وارد شده باشد. طبق آن چيزى كه من ديده‌ام فقط براى حضرت زهرا(عليها السلام) وارد شده است كه جبرئيل به طور مكرر در طول 75 روز وارد مي‌شده و مسايل آتيه را كه بر ذريه او مي‌گذشته است، مي‌گفته و حضرت امير هم ثبت مي‌کرده است. شايد يكى از مسايلى كه گفته است، راجع به مسايلى بوده است كه در عهد ذريه بلندپايه او حضرت صاحب(عليه السلام) واقع مي‌شود كه مسايل ايران هم جزو آن مسايل باشد؛ ما نمي‌دانيم، ممكن است. در هر صورت من اين شرافت و فضيلت را از همه فضايل عظيمى كه براى حضرت زهرا ذكر كرده‌اند، بالاتر مى‌دانم؛ فضيلتى كه براى غير انبيا(عليهم السلام)، آن هم نه همه انبيا، بلكه براى طبقه بالاى انبيا(عليهم السلام) و بعض از اوليايى كه در رتبه آن‌ها مي‌باشند، براى كس ديگرى حاصل نشده است. و با اين كيفيت كه جبرئيل در طول هفتاد و چند روز مراوده داشته باشد، براى هيچ كس تاكنون واقع نشده است. اين فضيلت، از مختصات حضرت صدّيقه(عليها السلام) است.(1)

فاطمه، مجمع جلوه‌هاى جمال و جلال الهى

1. تمام ابعادى كه براى زن و براى يك انسان متصور است، در فاطمه زهرا(عليها السلام) جلوه كرده است. يك زن معمولى نبوده است؛ يك زن روحانى، يك زن ملكوتى، يك انسان به تمام معنا انسان، تمام نسخه انسانيت، تمام حقيقت زن، تمام حقيقت انسان.

او زن معمولى نيست. او موجودى ملكوتى است كه در عالم به صورت انسان ظاهر شده است؛ بلكه موجودى الهى و جبروتى كه در صورت يك زن ظاهر شده است... . تمام هويت‌هاى كمالى كه در انسان و در يك زن متصور است، تمام در اين زن است... . معنويات، جلوه‌هاى ملكوتى، جلوه‌هاى الهى، جلوه‌هاى جبروتى، جلوه‌هاى ملكى و ناسوتى همه در اين موجود مجتمع است. انسانى است به تمام معنا انسان و زنى است به تمام معنا زن.(2)


1. از فرموده‌هاى امام خمينى در ديدار با گروهى از خواهران به مناسبت روز زن، تاريخ 11/12/62.صحيفه نور: ج 19، ص 278. با اندكى ويرايش.

2. از پيام امام خمينى به مناسبت روز زن. تاريخ 26/2/58. صحيفه نور: ج 6، ص 185.

فاطمه، حقيقت و باطن ليلةالقدر

1. دلالت مي‌کند بر آنچه از حقيقت ليلةالقدر احتمال داديم، حديث شريف طولانى كه در تفسير برهان از كافى شريف نقل فرموده است كه مردى نصرانى از حضرت موسى بن جعفر(عليه السلام) پرسيد كه تفسير باطنِ اين آيات: حم، و الكتاب المبين، انا انزلناهُ فى ليلة مباركة، انّا كُنّا منذرين، فيها يُفْرَقُ كُلُّ اَمْر حَكيم، چيست؟

فرمود: اما «حم»، محمّد(صلى الله عليه وآله) است و اما «كتاب مبين»، اميرالمؤمنين على(عليه السلام) است و اما «ليلة»، فاطمه(عليها السلام)است.(1)

سقف خانه فاطمه، عرش ربّ‌العالمين

1. روايتى را كه در تفسير برهان(2) از حضرت باقر(عليه السلام) نقل شده است، تيمّناً ذكر مي‌کنيم ؛ چون روايت شريفى است و به معارف چندى اشاره فرموده و از اسرار مهمى كشف فرموده است:

... سَمِعْتُ اَبا جَعْفَر(عليه السلام) يَقُولُ: بَيْتُ عَلىّ و فاطِمَةَ حُجْرَةُ رَسُولِ اللّه(صلى الله عليه وآله) وَ سَقْفُ بَيْتِهِمْ عَرْشُ رَبِّالْعالَمينَ. وَ فى قَعْرِ بُيُوتِهِمْ فُرْجَةٌ مَكْشُوطَةٌ اِلَى الْعَرْشِ مِعْراجُ الْوَحْىِ؛ و المَلائِكَةُ تَنْزِلُ عَلَيْهِمْ بِالْوَحْىِ صَباحاً وَ مَسائاً و كُلَّ ساعَة وَ طَرْفَةَ عَيْن وَ الْمَلائِكَةُ لا يَنْقَطِعُ فَوْجُهُمْ: فَوْجٌ يَنْزِلُ وَ فَوْجٌ يَصْعَدُ..... و اِنَّ اللّهَ زادَ فى قُوَةِ ناظِرِ مُحَّمد وَ علىٍّ و فاطِمَةَ وَ الْحَسَن و الْحُسَيْنِ(عليهم السلام) و كانُوا يُبْصِرونَ العَرْشَ و لايَجِدونَ لِبُيُوتِهِمْ سَقْفاً غَيْرَ الْعَرْشِ؛ فَبُيُوتُهُمْ مُسَقَّفةٌ به عرشِ الرَّحْمانِ. وَ مَعارِجُ المَلائِكَةِ و الرُّوحِ فيها بِاءِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ اَمْر؛ ...شنيدم كه امام باقر(عليه السلام) مي‌فرمايد: خانه على و فاطمه، حجره رسول‌اللّه(صلى الله عليه وآله) است و سقف خانه‌شان، عرش ربّ‌العالمين. در انتهاى خانه‌شان شكافى است كه از آن تا عرش، پرده از معراج وحى برداشته شده است و ملائكه هر صبح و شام و هر ساعتى و هر لحظه‌اى با وحى الهى بر آنان نازل مي‌شوند و رشته فوج ملائكه فرودآينده قطع نمي‌شود: گروهى فرود مي‌آيند و دست‌هاى بالا مي‌روند... . و همانا خداوند بر قوّت ديده محمد، على، فاطمه، حسن و حسين(عليهم السلام) بيفزود تا عرش را مشاهده مي‌کردند و جز عرش، سرپوشى براى خانه‌هايشان نمي‌ديدند. خانه‌هاشان به عرش


1. آداب الصلوة، امام خمينى: ص 329.

2. تفسير برهان: ج 4، ص 478.

رحمان مسقّف است و معراج‌هاى ملائكه و روح در خانه‌هاى ايشان است، به اذن پروردگارشان؛منْ كلّ اَمْر سلام.

صحيفه فاطميه، افتخار شيعيان

1. ما مفتخريم كه ادعيه حياتبخش كه آن را قرآن صاعد مي‌خوانند، از ائمه معصومين ما است. مناجات شعبانيه امامان و دعاى عرفه حسين بن على(عليهما السلام) و صحيفه سجاديه، اين زبور آل محمد، و صحيفه فاطميه كه كتاب الهام شده از جانب خداوند تعالى به زهراى مرضيه است، از ما است.(1)

تسبيحات حضرت زهرا، افضل تعقيبات نماز

1. و از جمله تعقيبات شريفه، تسبيحات صدّيقه طاهره(عليها السلام)است كه رسول خدا(صلى الله عليه وآله) به آن معظّمه تعليم فرمود. و آن، افضل تعقيبات است. در حديث است كه اگر چيزى افضل از آن مي‌بود، رسول خدا(صلى الله عليه وآله) آن را به فاطمه(عليها السلام) اعطا مي‌فرمود.(2)

شيعيان، فرزندان معنوى فاطمه(عليها السلام)

1. قلم و بيان من عاجز است كه... از حماسه‌ها، رشادت‌ها، خيرات و بركات فرزندان معنوى كوثر، حضرت فاطمه(عليها السلام)، سخن بگويد كه همه اين‌ها از هنر اسلام و اهل بيت و از بركات پيروى امام عاشورا سرچشمه گرفته است.(3)

حُجره فاطمه، پرورشگاه زبدگان اولاد آدم

1. زنى كه در حجرهاى كوچك و خانه‌اى محقّر، انسان‌هايى را تربيت كرد كه نورشان از بسيط خاك تا آن سوى افلاك و از عالم ملك تا آن سوى ملكوت اعلى مي‌درخشد.


1. از وصيّت نامه سياسى الهى امام خمينى. صحيفه نور: ج 21، ص 171.

2. آداب الصلوة، امام خمينى: ص 377.

3. از پيام امام خمينى به مناسبت روز انقلاب اسلامى و شهادت. تاريخ 16/11/65. صحيفه نور: ج 20، ص 61.

صلوات و سلام خداوند بر اين حجره محقّر كه جلوه‌گاه نور عظمت الهى و پرورشگاه زبدگان اولاد آدم است.(1)

2. يك كوخ چهارـ پنج نفرى در صدر اسلام داشته‌ايم و آن، كوخ فاطمه زهرا(عليها السلام) است. بركات اين كوخ چند نفرى آن قدر زياد است كه عالم را از نورانيت پر كرده است. كوخ‌نشينانِ اين كوخ محقّر، در مراتب معنوى آن قدر بالا بودند كه دست ملکوتي‌ها هم به آن‌ها نمي‌رسد. جنبه‌هاى تربيتى اين كوخ، آن قدر والا بوده است كه همه بركات در بلاد مسلمين، خصوصاً در مثل بلاد ما، همه از بركات آن‌هاست.(2)

3. اين افرادى كه در خانه كوچك فاطمه(عليها السلام) تربيت شدند به حسب عدد چهارـ پنج نفر بودند و به حسب واقع، تمام قدرت حق‌تعالى را تجلى دادند. خدمت‌هايى كرده‌اند كه ما و شما و همه بشر را به اعجاب در آورده است.(3)

4. ناگهان شخصيتى عظيم كه از عصاره وحى الهى تغذيه و در خاندان سيد رُسُل، محمد مصطفى، و سيد اوليا، على مرتضى، تربيت يافته و در دامن صديقه طاهره بزرگ شده بود، قيام كرد و با فداكارى بى‌نظير و نهضت الهى خود، واقعه بزرگى به وجود آورد كه كاخ ستمكاران را فروريخت و مكتب اسلام را نجات بخشيد.(4)

ساده‌زيستى فاطمه زهرا(عليها السلام)

1. حضرت امير(عليه السلام) خليفه مسلمين بود؛ خليفه مملكتى كه شايد ده برابر ايران بود؛ از حجاز تا مصر و آفريقا و مقدارى هم از اروپا. اين خليفه، بسيار ساده مي‌زيست و به حسب نقل، در خانه‌شان پوستينى داشتند كه به هنگام شب خودش و حضرت فاطمه(عليها السلام) بر آن مي‌خوابيدند و به هنگام روز، علوفه شترش را روى همين پوست مي‌ريخت. پيغمبر هم همين شيوه را داشت. اسلام، اين است.(5)


1. از پيام امام خمينى به مناسبت روز زن. تاريخ 25/1/26. صحيفه نور: ج 16، ص 125.

2. از فرموده‌هاى امام در جمع مسؤولان كشور. تاريخ 1/1/62. صحيفه نور: ج 17، ص 216.

3. از فرموده‌هاى امام در جمع رزمندگان ارتش و سپاه. تاريخ 18/12/60. صحيفه نور: ج 16، ص 67.

4. از پيام امام خمينى(قدس سره) به مناسبت روز تولد امام حسين(عليه السلام)، تاريخ 26/3/59، صحيفه نور: ج 12، ص 181.

5. از فرموده‌هاى امام(قدس سره) در جمع كاركنان اداره بهدارى و بهزيستى. تاريخ 13/4/58، صحيفه نور: ج 8، ص 18.

امامت، از منظر زهرا(عليها السلام)

تشكيل حكومت براى حفظ نظام و وحدت مسلمين است؛ چنان‌كه حضرت زهرا(عليها السلام) در خطبه خود مي‌فرمايد:«امامت، براى حفظ نظام و تبديل افتراق مسلمين به اتحاد است(1)».(2)

اعدام، مجازات توهين به فاطمه(عليها السلام)

با كمال تأسف و تأثر از صداى جمهورى اسلامى مطلبى در مورد الگوى زن پخش شده است كه انسان از بازگو كردن آن شرم دارد.(3) فردى كه اين مطلب را پخش كرده است، تعزير و اخراج مي‌گردد و دست‌اندركاران آن تعزير خواهند شد. در صورتى كه ثابت شود، قصد توهين در كار بوده است، بدون شك فرد توهين‌كننده محكوم به اعدام است. اگر بار ديگر اين‌گونه قضايا تكرار گردد، موجب تنبيه، توبيخ و مجازات شديد و جدى مسؤولان بالاى صدا و سيما خواهد شد و البته در تمامى زمينه‌ها قوه قضاييه اقدام مي‌نمايد.(4)

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org