قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سوال :

در بحث ولايت فقيه به ما گفته شده ولايت فقيه امتداد امامت ائمه است شما چگونه و با چه استدلالى اين زنجير يا سلسله ولايت فقيه را به زنجير يا سلسله امامت متصل مى کنيد؟

منظور از اين كه ولايت فقيه امتداد ولايت ائمه اطهار ـ‌عليهم السلام‌ـ است اين است که خود امامان اين ولايت را معتبر دانسته ‌و در صورت دسترسي نداشتن به امام معصوم(ع)، امر به اطاعت از ولي فقيه فرموده‌اند.

--------------------------------------------------------------------------------

 ولى فقيه که بمانند امامان معصوم نيست و قطعا اشتباهاتى دارد ؟ درست است؟

فقيه با وجود اينکه معصوم نيست و امکان اشتباه هم دارد، در عين حال بهترين و نزديکترين کسي است که مي‌تواند اهداف ائمه معصومين(ع) را تحقق بخشد. راستي مگر مالک اشتر يا محمد بن ابي‌بکر يا ساير والياني که اميرالمؤمنين(ع) نصب مي‌فرمودند، معصوم بودند؟ و مگر اطاعت از آنان اطاعت از اميرالمؤمنين(ع) نبود؟

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org